Ayıplı Mal ve Tüketici Hakları

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında ayıplı mal nedir?

Ayıplı mal, tüketiciye teslim anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmayan ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımayan, bu nedenle sözleşmeye aykırı olan maldır. Teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıpların teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

Satın alınan mal ayıplı (kusurlu) olduğu takdirde tüketicinin seçimlik hakları nelerdir?

  1. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme
  2. Satılanı kullanmaya devam edip ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme
  3. Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarımını isteme
  4. İmkan varsa, satılanın ayıpsız bir ürün ile değiştirilmesini isteme seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı tüketicinin tercih ettiği bu talepleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Seçimlik haklar için kimlere başvurulabilir?

Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu hakların yerine getirilmesi noktasında satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Örneğin, tüketicinin T marketten aldığı A marka telefonu şarj olmamamaktadır. Tüketici, ayıplı olan telefonun yenisi ile değiştirilmesini satıcı T marketi, ithalatçı K Türkiye Distribütörü ve üretici A şirketinden isteyebilir ve 30 günlük süre içinde ürün değişimi yapılmalıdır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde cayma hakkı nedir? Nasıl ve ne kadar sürede kullanılır?

Cayma hakkı, tüketicinin yapılan bir sözleşmeden herhangi bir gerekçe göstermeksizin cezai şart ödemeksizin caymasıdır. Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 gün içerisinde ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

Ayıplı (kusurlu) malın iadesinde belirli bir süre var mıdır? İkinci el satışlarda bu süre ne kadardır?

Ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren 5 yıldır.

İkinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu 1 yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren 3 yıldan az olamaz. Ayıp, ağır kusurlu ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz.

Satıcı ayıplı maldan doğan sorumluluklarını yerine getirmezse ne yapılması gerekir?

Satıcının ayıplı maldan doğan sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde tüketici seçimlik haklarını kullanmak amacı ile malın maddi değerine göre İlçe Tüketici Hakem Heyeti, İl Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi‘ne başvurabilecektir. Tüketici Mahkemeleri ve Tüketici Hakem Heyetleri güncel maddi başvuru sınırları her yıl Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır.

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Eren GENÇ’e aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir. Diğer makalelerimize yayınlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Soru ve Yorumlar İçin

Hukuki sorunlara dair her türlü görüş, yorum ve sorularınızı iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir