Ticari Elektronik İletiler ve İleti Yönetim Sistemi

Günümüzde internet üzerinden alışveriş ve reklamcılığın yaygınlaşması, hem tüketiciler hem de işletme sahipleri açısından belli normların belirlenmesini zorunlu hale getirmiştir. Verilen hizmetlere ilişkin iletilerde vatandaşların talebinin ve rızasının varlığı büyük önem arz etmektedir.

04.01.2020 tarihli yeni düzenleme ile birlikte artık ticari elektronik iletiler vatandaşlar tarafından tek noktadan yönetilebilecek ve vatandaşlar hangi hizmet sağlayıcısından ileti alıp almak istemediğini belirleyebileceklerdir. İstenmeyen izinsiz iletiler ile ilgili atılan bu adım daha önceki düzenlemelerde denetleme ve yaptırım safhasında oluşan eksikliklerin giderilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Hizmet sunan işletmeler ise pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için almış oldukları ticari elektronik ileti izinlerini güvenli ve şeffaf bir veri tabanında tutma hakkına sahip olacaktır. Aynı zamanda usulüne uygun olarak işlemlerini gerçekleştiren firmalar pazardaki güvenilirliğini arttıracaktır. Yazımızda ileti yönetim sistemi ile ilgili olası hak kayıplarının önüne geçmek adına önem arz eden hususlara değinilmiştir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesinin tanınırlığını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişimi ticari elektronik ileti olarak adlandırılır.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi;

  • Hizmet sağlayıcıların arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri,
  • Alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikayet edebilecekleri,
  • Kamunun ise ileti şikayetlerini ve şikayete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri,

web sitesi, kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS)’ye kayıt zorunlu mudur?

Telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli ileti gönderimi yapan gerçek veya tüzel kişiler hizmet sağlayıcı olup yasa ve yönetmelik gereği sisteme kayıt yaptırmak zorundadır.

Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? Başvuru Yapılmazsa Ne Olur?

Geçiş süreci, Hizmet Sağlayıcılar ve vatandaşlar için farklı zaman aralıklarını ifade etmektedir.

Hizmet sağlayıcılar, 1 Eylül 2020’ye kadar mevcut izinlerini İleti Yönetim Sistemi’ne yükleyecektir. Bu tarihe kadar yüklenmeyen izinler geçersiz kabul edilecektir.

İzinlerin geçersiz kabul edilmesi durumunda hizmet sağlayıcılarının tüm müşterilerinden ticari elektronik ileti göndermek için yeniden izin alması gerekecek olup büyük emek ve sermaye kayıpları meydana gelecektir.

Vatandaşlar ise, 1 Eylül 2020 ile 1 Aralık 2020 arasında Hizmet Sağlayıcılar’ın sisteme yüklemiş oldukları izinleri yöneteceklerdir. 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla çıkış hakkı kullanılmamış izinler onay verilmiş olarak kabul edilecektir.

Vatandaşlar onay, ret ve şikâyet işlemlerini İleti Yönetim Sistemi Webİleti Yönetim Sistemi Çağrı Merkezie-Devlet kapısıİleti Yönetim Sistemi Mobil platformları üzerinden ücretsiz olarak yapabileceklerdir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

  • Şu anda başvuru süreci yalnızca Hizmet Sağlayıcılar içindir.
  • Başvuruyu sadece MERSİS kaydı olan ve bu kayda göre yetkili görünen kişiler yapabilir.
  • Temel Hizmetler Kullanım Taahhütnamesi‘ni imzalamak amacıyla yetkili kişilerin elektronik imzalarının yanlarında bulunması gerekir.

Başvuru ekranına buradan ulaşabilirsiniz.

Sürelerle ilgili güncel bilgileri takip etmeyi unutmayın. Detaylı bilgi için kanun ve yönetmelik hükümlerini inceleyebilirsiniz.

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Eren GENÇ’e aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir. Diğer makalelerimize yayınlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Soru ve Yorumlar İçin

Hukuki sorunlara dair her türlü görüş, yorum ve sorularınızı iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir